OK savvy TF shoppers, I have a question sparked in part by the egg thread. One poster mentioned he got whatever eggs were under $1 a dozen. So my question to all you is, do you know how much things like bread, milk and eggs cost and does it matter in your purchasing choices?
I remember shopping with my Dad once and he was asking me all this and I had no idea. From my point of view, when I need milk, I need milk and I am not driving 5 miles to different store to maybe save a quarter. Therefore I grab a gallon of the store brand and move on. Am I the only one who sees it like this?
I remember shopping with my Dad once and he was asking me all this and I had no idea. From my point of view, when I need milk, I need milk and I am not driving 5 miles to different store to maybe save a quarter. Therefore I grab a gallon of the store brand and move on. Am I the only one who sees it like this?
Comment